Pazartesi , Aralık 17 2018
Yeni Yazılar
Buradasınız: Anasayfa - Sağlık - Özel Günlerde Uzun Topuklu Ayakkabıyı Rahat Giymek İçin 8 İpucu
Özel Günlerde Uzun Topuklu Ayakkabıyı Rahat Giymek İçin 8 İpucu

Özel Günlerde Uzun Topuklu Ayakkabıyı Rahat Giymek İçin 8 İpucu

Bu makalede, topuklu ayakkabıları rahatça giymeniz için ipuçları veriyoruz.

Yüksek topuklar , ilk çıktığından beri popüler ve çekici olan ayakkabılardır. Bununla birlikte, uzun topuklu ayakkabı giymek alışkın olmayanlar için rahatsız edici olabilir. Birçok kişi yüksek topuklu ayakkabı giydiğinde, hissettiği rahatsızlığa katlanmak zorunda olduğunu düşünür , ancak bu doğru değildir. Yüksek topuklu ayakkabı giyip aynı zamanda rahat olabilirsiniz.
Yüksek topuklu ayakkabıların size sofistike ve güzel bir görünüm sağlarken, aynı zamanda da keyfini çıkarmak için kullanabileceğiniz birçok ipucu var. Bu makalede, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymenize yardımcı olacak en temel ipuçlarından bazıları gösterilmektedir.

Bununla birlikte , hem vücut hemde ayak sağlık sorunlarından kaçınmak için yüksek topuklu ayakkabılar giymemeniz önerilir.

1. Yorgun olduğunuz zaman yüksek topuklu ayakkabıları çıkarmaktan kaçının

Size tuhaf gelebilir, ama birkaç dakika dinlenmek için yüksek topuklu ayakkabılarınızı çıkarırsanız, hissettiğiniz ağrı daha da kötüleşir. Ayakkabılarınızı çıkardığınız anda oluşan iltihap daha da kötüleşecektir  Bir süre daha iyi oluyor gibi hissedersiniz, ama tekrar ayakkabı giydiğinizde hissettiğiniz acı daha da kötüleşir.  Bunun nedeni ayağın ayakkabıya daha önce olduğu gibi girmemesidir.

2. Önceden yeni aldığınız ayakkabılarınızı deneyin

Yeni ayakkabı almayı planlıyorsanız dikkatli olun. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar alırken.

Uzun süre ayakta durmanız veya yürümeniz gereken bir davete veya etkinliğe katılmanız gerekiyorsa,  En iyisi önce giyeceğiniz topuklu ayakkabılar bir süre denemektir. Bu nedenle, giydiğiniz topuklu ayakkabılarınızı önceden giyerek yeni ayakkabılarınıza alışmanızı tavsiye ederim.

Bu yöntem özellikle yüksek topuklu ayakkabı giymeyen kişiler için önemlidir. İlk seferde sorunsuz şekilde yüksek topuklu ayakkabı giyemezseniz. İlk giydiğinizde ayağınızı sıkacaktır, kabarma ve çatlama olacaktır. Ayrıca çok çabuk yorulursunuz.

Birkaç kez deneyerek ayakkabıların ayağınıza uyum sağlamasını bekleyin.

3. Doğru numara olduğundan emin olun

Genellikle kabul edilmez, ama insanlar ayağına uymayan numarada ayakkabı giyme hatasını sık sık yaparlar. Belki de kendine uyacak olan ayakkabılarınvnumarasını tam bilmediği içindir.

Kendiniz için doğru numarayı bulmak çok önemlidir. Doğru ayakkabıları giyerseniz ayaklarınızda rahatsız edici yara izleri olmaz ve yüksek topuklu ayakkabılarınızı dolabınızın köşesinde unutmaz sürekli giyebilirsiniz.

Tam numarayı tespit etmek için, satın almadan önce kısa bir yürüyüş yapınAyakkabılar ayağınızda hareket etmemeli ve ayak parmakları çok sıkı olmamalıdır. 

Daha sonra oluşan tahrişten korunmak için  doğru numarada ayakkabı giymek çok önemlidir. Ne kadar güzel olursa olsun , çok büyük veya çok küçük ayakkabılar giymemelisiniz.

4. Ayakkabıyı genişletmek için buzdolabına koyun.

Bazen yüksek topuklu ayakkabılar kolayca esnemeyen çok sert malzemeden yapılır. Bu sürtünme nedeniyle ayağınızda çizilmelere neden olabilir. Bunun olmasını engellemek için , ayakkabılarınıza içi su dolu poşet koyun ve buzdolabında saklayın. Genişleyen şu ayakkabınızı genişletecekdir.

Ya da onları giymeden bir hafta önce ayakkabılarınıza hafif ıslak gazete koyabilirsiniz ve onları dolabınızda saklayabilirsiniz. Bu, malzemenin biraz daha esnek, ayağa uyum sağlaması ve daha az sürtünme olmasını sağlar.

5. Astar kullanalım

Ortopedik iç taban büyük ölçüde rahat etmenize yardımcı olur. Ayakkabı astarı ayrıca tabanlara oranla daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Astarın sağladığı yastıklama daha iyi konfor sağlar. Bu ayakkabı tabanları, genellikle ayakları tamponlamak ve özellikle topuk ve tarak kemiklerindeki ağrıyı azaltmak için iyidir .

Aynı şekilde , yüksek topuklu ayakkabı giyerken olduğu gibi diğer tüm ayakkabılarda kullanılması tavsiye edilir, çünkü ayakkabı astarı aynı zamanda kuruluğu ve deri sertleşmesini  önlemeye yardımcı olur .

6. Geniş topuklu seçin

Klasik Stiletto topuk şık görünüyor olabilir ama bu ayakkabıları giydiğinizde biraz dengesiz ve rahatsız olursunuz. Bu nedenle, yüksek topuklu giyme konusunda profesyonel değilseniz, bu tarz ayakkabıları giymemek en iyisidir. Bunun yerine, daha istikrarlı ve dengenizi bozmayan daha geniş topuğu olan bir ayakkabı seçelim.

7. Ayağınızın tahriş olmaması için losyon uygulayın.

Ayakkabı malzemesini yumuşatmak ayaklarınıza bir miktar losyon sürdükten sonra ayakkabının için sağa, sola, yukarı aşağı sürterek hareket ettirin.

Daha sonra ayakkabının içindeki losyonu iyice kurulayın ve sonra ayakkabınızı giyin.Ayaklarınızdaki losyonun ayakkabıya bir zararı olmaz.

8. En kötüsüne hazırlanın

Bu ipuçlarının tümünü uyguladınız ama hala rahatsızlık hissediyor veya ağrı oluşuyorsa, yüksek topuklu ayakkabılarınızı çıkarmanız ve düz ayakkabılara geçmeniz gereken noktaya gelmişsiniz demektir.

Her zaman yanınızda bir çift rahat ayakkabı taşıyın. Özellikle uzun bir yürüyüşten sonra ayakta durmanız veya dinlenmeniz gerektiğinde giymek için.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>