Pazartesi , Aralık 17 2018
Yeni Yazılar
Buradasınız: Anasayfa - Makyaj - İlk Kez Makyaj Yapacaklar İçin İpuçları
İlk Kez Makyaj Yapacaklar İçin İpuçları

İlk Kez Makyaj Yapacaklar İçin İpuçları

İlk defa makyaj yapacaksanız, bu makaledeki mutlaka okuyun.

Bu makaleye ilk önce makyaj hakkında bilgi vererek başlayalım. Makyaj yaparak yüzünüzün, hem doğal hemde şık görünmesini sağlayabilirsiniz.  Genelde doğal görünecek makyaj yapılmalıdır. Makyaj tabii ki sizi olduğundan  farklı gösterecektir, ama yapmacık göstermeyecektir. Gündüz ve gece makyaj yöntemleri farklıdır ve makyaj sizi şık ve güzel gösterir.  

Güzel görünmek için yaptığınız makyaj mümkün olduğunca basit olmalıdır. Makyaj konusunda yeterince iyi olmadığınız için yüz özelliklerinizi değiştirmeyecek doğal makyaj yapmalı ve dışarı çıkmalısınız.

Bir makyajın bir kez öğrenilmesi onu her zaman düzgün yapabileceğiniz anlamına gelmez. Bu konuda çok fazla endişelenmeyin. Tek tek, size en uygun ürünü nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

İlk kez makyaj yapacak kişiler, küçük pahalı olmayan kozmetik  ürünleri tercih etmelidir. Bu ürünler ile  pratik yapacaksınız yerine göre temizleyip tekrar makyaj yapacaksınız.  Ta ki öğrenip kendinize olan güveniniz artıncaya kadar.

İlk kez makyaj için ipuçları

Aşağıdaki kılavuz size rehberlik edecektir. Eğer bu talimatları yaparsanız makyaj yapmayı öğrenebilirsiniz. Kendinize göre bazı yöntemlerde belirleyebilirsiniz. Her durumda, bu ipuçlarının size yararı olacaktır.

1. Yıkandıktan sonra cilt nemlendirici kullanın

Bu en önemli adımdır. Çünkü makyaj nemli bir ciltte daha iyidir. Yıkadıktan sonra, makyajı uygulamadan önce az su ile ıslattığınız kremi  yüzünüze iyice uygulayın.

Kozmetik ürünleri cildi kurutur. Bu yüzden su ihtiyacını karşılamak önemlidir. Nemlendirici kremi uygulamak kozmetik ürünlerin cildi doğrudan etkilemesini önler . Ek olarak, nemlendirici krem cildinizdeki yağı kontrol etmeye yardımcı olur.

 • Yüzünüzü sabunla yıkayınız.
 • Yüzünüzü havluyu dokundurarak kurulayın(Ovalamayın)
 • Yüz ve boyun için yüz kremi uygulayın.
 • Kremin iyi emilmesini sağlayın ve cildiniz kremi eminceye kadar uygulayın.

2. Yeni başlayanlar için makyajın temeli 

Nemlendirici kremi cilde uyguladıktan sonra bu temel şeyleri uygulayın. Cildinize iyi uyan bir renk fondöten seçin. Açık renk bir cilde biraz daha koyu bir fondöten uygulayabilirsiniz.

 • Elinize biraz fondöten alın.
 • Cilt renginizden biraz daha koyu bir fondöten uygulayın.
 • Cilt renginize benzer bir renkte fondöten uygulayın.
 • Parmaklarınızın ucu ile yüzünüze uygulayın.
 • Yüze ve boyuna iyice uygulayın.

3.  Cilt kusurlarını kapatıcı ile kapatın

Koyu noktaları ve cilt kusurlarını kapatıcı ile kapatın.  Cildinizin renginden daha açık  tonlu  bir kapatıcı kullanın.

 • Parmak ucunuza biraz alıp kapatmak istediğiniz alana iyice yayın.

4. Pudra uygulaması 

Kapatıcıyı uyguladıktan sonra, pudra uygulayın.

 • Yüzünüze bir fırça kullanarak az miktarda pudra sürün. Bir süngerde kullanabilirsiniz. Pudrayı uygularken daire şeklinde uygularsanız, onu daha iyi bir şekilde yaymanız  mümkün olacaktır.

5.  Göz makyajı

 • Kaş: Yüzün çerçeve kısmıdır. Saç renginden daha parlak bir renk kullanın. Kaşlarınıza , gölgeler oluşturmak için biraz daha koyu ve açık renk kullanın .
 • Gözkapağı: Yeni başlayanlar için, uygulaması en kolay olanıdır. Göz kapaklarınıza parmaklarınızla veya fırçayla istediğiniz rengi uygulayın.
 • Göz kapağı tabanı: Gözkapağının ucunda, göze hoş görünmesi için açık renk uygulayın.
 • Eyeliner: Yeni başlayanlar için en zor kısımlardan biridir. Gözün hemen üstüne siyah bir göz kalemi ile çizgi çizin. Yeni başlayanlar için ilk önce göz kalemi kullanmalıdır. Çünkü eyelinera göre kullanımı daha kolaydır.
 • Kirpikler: Maskara uygulayın. Kirpikleri daha uzun ve daha hacimli hale getirmenin bir yoludur. Alt kirpiklerinize bile uygulayın!

6. Fırça 

Elmacık kemiklerini vurgular, yüzünü konturlandırır ve solgun görünmesini engeller.

 • Büyük bir fırça ile aşağıdaki yüz ifadesini yaptıktan sonra, fırçayı uygulayın, kolayca uygulayabilirsiniz.
  • Bir balık ağzı yapın ve yanak kısmına kontur uygulayın.
  • Ya da gülme sırasında ortaya çıkan kısımlara kontur uygulayın .

7. Ruj rengi 

Dudakları daha renkli ve güzel hale getirmek için ruj kullanılmalıdır. Mat veya parlak bir renk kullanmak, daha doğal ve canlı görünmesini sağlayabilir.

Parmak uçlarınıza küçük bir miktar uygulayın ve düzgün bir renk elde etmek için iyice ovun. Daha sonra parlak hale getirmek için dudak parlatıcısı uygulayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>